Belastingen en opcentiemen worden geïndexeerd
De gemeenteraad keurde vanavond een hele reeks aanpassingen aan de belastingen en de opcentiemen goed. Slechts enkele keren bood de oppositie daar wat weerwerk tegen. Het uitgangspunt is dat de tarieven al jaren niet geïndexeerd zijn. Daarom kiest de meerderheid ervoor om voor de voorbije 6 jaar een inhaaloperatie te doen, wat neerkomt op een verhoging van 25 %. Voortaan zullen alle belastingtarieven jaarlijks geïndexeerd worden.
Een overzicht van de blikvangers.
- Voor leegstaande woningen en gebouwen worden de vrijstellingen beperkt om misbruiken te voorkomen. Voortaan betaal je voor een leegstaande woning 1.730 euro voor het eerste jaar en 2.970 euro vanaf het tweede jaar dat de woning is opgenomen in het leegstandsregister.
- Voor de vergunningsplicht op de exploitatie van ingedeelde inrichtingen (milieu klasse 1,2 en 3) betalen ze voortaan 435 euro voor klasse 1 en 205 euro voor klasse 2 en 3.
- Voor inname van het openbaar domein zijn de tarieven geïndexeerd, net als die op reclamedrukwerk. Per verpreid exemplaar komt er 0,02 euro indien de totale oppervlakte van de publicatie niet groter is dan 1.250 cm² en 0,03 euro indien de oppervlakte daarboven gaat. Sowieso bedraagt het minimum 50 euro per kwartaal.
- Een nachtwinkel betaalt voortaan een openingsbelasting van 7.410 euro en een jaarlijkse belasting van 1.860 euro.
- Wie een tweede verblijf heeft betaalt 620 euro in plaats van 500 euro
- Ook voor de niet maximale afkoppeling van het regenwater bedraagt de belasting voortaan 620 euro per gebouw.
- Voor de 91 masten en pylonen van bijvoorbeeld GSM-operatoren en Elia gaat de belasting van 3.000 naar 4.000 euro per jaar. Er is wel een vrijstelling voor constructies voor windenergie of groene stroom, louter recreatief gebruik, openbare hulpverlenings- en veiligheidsdiensten.
- De tarieven voor het afleveren van documenten wordt geïndexeerd. Bijvoorbeeld een identiteitskaart (vanaf 12 jaar) kost 25 euro, en via een spoedprocedure 154 euro.
- Nieuw is de toeristenbelasting van 2 euro per persoon (vanaf 13 jaar) per nacht. Deze vervangt de verblijfsbelasting.
- Belangrijk is wel dat het tarief van de aanvullende personenbelasting behouden blijft op 7,5 %
- De retributie op aanmaningskosten komt op 17,5 euro.
- Op verwaarloosde woningen betaal je 2.450 euro, per bijkomende termijn wordt dat nog eens verhoogd met 2.450 euro. De gemeentelijke opcentiemen op de door het Vlaams Gewest geheven heffing op ongeschikte en onbewoonbare woningen blijft op 100 opcentiemen. Hetzelfde geldt voor leegstaande en verwaarloosde bedrijfsruimten.
- De verouderde belasting op drijfkracht wordt afgeschaft en vervangen door een differentiatie van de opcentiemen op het kadastrale inkomen. Dat heeft geen gevolgen voor de grote meerderheid van de inwoners en kleine handelaars en ondernemingen, de opcentiemen blijven immers op 935 voor een niet-geïndexeerd kadastraal inkomen kleiner of gelijk aan 2.500 euro. Tussen 2.500 en 5.000 euro wordt dat 1.206.15, tussen 5.000 en 12.000 euro 1.252,90, tussen 12.000 en 30.000 euro 1.280,95 en vanaf 30.000 euro worden die opcentiemen 1.317,68 euro87265