Hoge amfetamineconcentratie in het afvalwater
Er zit een hoge concentratie amfetamines in het Limburgse afvalwater. Dat is één van de opvallende resultaten van de afvalwatermonitor van Sciensano die vandaag is bekendgemaakt. Het parket Limburg en de Federale Gerechtelijke Politie (FGP) Limburg zullen de resultaten uit dit onderzoek nauwgezet bekijken en analyseren. De oorzaak van deze hogere concentratie in het afvalwater laat zich niet eenduidig verklaren en de cijfers laten geen directe conclusies toe over de omvang van het eventuele druggebruik in de omgeving van Hasselt. Frank Bleyen, procureur des Konings van parket Limburg wil echter benadrukken dat, los van deze resultaten, in Limburg intensief wordt ingezet op de bestrijding van drugscriminaliteit, met duidelijke resultaten.”
12 druglabo's in 2025
Zo was 2025 een recordjaar voor de ontmanteling van installaties voor drugsproductie in Limburg. In het totaal werden 16 drugslabo’s, 3 cocaïnewasserijen en 7 stashplaatsen gelinkt aan productieactiviteiten ontdekt en ontmanteld. Het gaat daarbij alleen om op grootschalige installaties, daarnaast zijn 5 “kitchen labs” ontdekt, kleinschalige opstellingen die in woningen worden aangetroffen. Limburg speelt dus duidelijk een belangrijke rol in de productie van synthetische drugs in België, maar tegelijk treden politie en justitie actief en succesvol op tegen deze criminele activiteiten.
Waar blijft drugsafval?
Opvallend is wel dat 2025 tegelijk het laagste aantal ontdekte dumpingen van drugsafval in jaren kende: er werden 5 dumpingen en 1 lozing vastgesteld in de provincie. Dat lijkt op het eerste gezicht positief maar roept tegelijk nieuwe vragen op. Bij de productie van synthetische drugs ontstaat immers altijd afval en dat afval moet ergens naartoe. Het feit dat minder dumpingen worden aangetroffen, lijkt erop te wijzen dat de producenten andere manieren toepassen om hun afval te lozen. Daarom wordt er bijkomend ingezet op het in kaart brengen en analyseren van alternatieve lozingsmethoden, onder meer via het reguliere rioleringsnet. Dit past binnen onze bredere strategie waarbij politie en parket niet alleen reageren op feiten, maar ook proactief werken en zoeken naar signalen van drugsproductie en -afval.
Hoofdcommissaris Sophie Lever, gerechtelijk directeur bij FGP Limburg geeft aan “dat onderzoek zal moeten uitwijzen of er een nieuwe modus operandi te ontdekken is en hoe we deze vervolgens kunnen verhinderen of verstoren. Uiteraard mogen we geen voorbarige conclusies trekken, maar we nemen deze indicatie zeer ernstig naar aanleiding van het risico en gevaar voor milieu en gezondheid.”
Meldpunt
De aanpak van drugscriminaliteit in Limburg steunt ook op informatie uit de samenleving. Het anoniem drugsmeldpunt Limburg blijft een belangrijk instrument in de strijd tegen de productie van (synthetische) drugs en de handel in verdovende middelen. In 2025 werden in het totaal 532 meldingen geregistreerd, 416 online en 116 telefonisch. Daarvan leidden 34 meldingen tot een concreet positief resultaat, waaronder de ontdekking van cannabisplantages, arrestaties van drugsdealers en huiszoekingen met inbeslagnames van drugs, cash geld en verboden wapens. De anonieme meldingen van burgers spelen vaak een cruciale rol bij het opsporen van labo’s, plantages of dumpingen van chemisch drugsafval. Idealiter worden dergelijke labo’s in een vroeg stadium gedetecteerd, zodat chemisch afval en de dumping ervan kunnen worden voorkomen.
Drugsbezit, altijd prijs
Daarnaast is ook het vervolgingsbeleid rond drugsbezit begin dit jaar aangescherpt. In een vernieuwde parketrichtlijn krijgt het tegengaan van de normalisering van drugsgebruik de absolute prioriteit. Gelijktijdig wordt er maximaal ingezet op een snelle doorverwijzing naar hulpverlening. Het bezit van illegale drugs zal altijd een gevolg kennen.
Voor meerderjarigen vanaf 24 jaar werd het systeem van Onmiddellijke Minnelijke Schikking (OMS) uitgebreid: wie op een publiek toegankelijke plaats betrapt wordt op drugsbezit, krijgt onmiddellijk een geldboete. Voor drugsbezitters of -gebruikers tot en met 23 jaar ligt de nadruk vooral op begeleiding en hulpverlening, met een traject dat inzet op gedragsverandering en het voorkomen van problematisch gebruik.
Met deze gecombineerde aanpak willen parket Limburg en de Limburgse politiediensten een duidelijk signaal geven: drugscriminaliteit wordt kordaat bestreden, maar tegelijk wordt er ingezet op preventie en begeleiding waar dat zinvol is.87986